Kościół parafialny

IMG_7138 IMG_7141 IMG_7142Fot. Renata Gembiak-Binkiewicz

„… W latach 1923-1926 z inicjatywy Księdza Proboszcza Kazimierza Stepczyńskiego
i patrona kościoła (właściciela majątku Łopiszewo) Erdmanna von Sierakowskiego zbudowano nowy, neobarokowy kościół, który w praktycznie niezmienionej formie podziwiać możemy do dzisiaj. Świątynię zaprojektował znany poznański architekt Stefan Cybichowski. Wieża kościoła ma 39 m wysokości. Wewnątrz świątyni znajdują się zabytkowe dzwony, obrazy i monstrancja. Kiedyś przy probostwie funkcjonował szpital (budynek nieistniejącej salki katechetycznej). Najstarszym budynkiem w kompleksie sakralnym jest obecnie tzw. stara plebania.”

Tekst i poniższe fotografie pochodzą z albumu „Ryczywół dawniej i dziś”,
autorstwa p. Roberta Zimnego i Pawła Rydzewskiego

Kościół Parafialny w RyczywoleWnętrze kościoła

Patronem parafii jest Święty Mikołaj, biskup.
Mikołaj urodził się w Patras w Grecji ok. 270 r. Od młodości wyróżniał się nie tylko pobożnością, ale także wrażliwością na niedolę bliźnich. Po śmierci rodziców swoim majątkiem chętnie dzielił się z potrzebującymi.  Wybrany na biskupa miasta Miry (obecnie Demre w południowej Turcji), podbił serca wiernych nie tylko gorliwością pasterską, ale także troskliwością o ich potrzeby materialne. Cuda, które czynił, przysparzały mu jeszcze większej chwały.  Biskup Mikołaj uczestniczył także w pierwszym soborze powszechnym w Nicei.
Po długich latach błogosławionych rządów Mikołaj zmarł 6 grudnia (stało się to między rokiem 345 a 352). Jego ciało zostało pochowane w Mirze. W 1087 roku zostało przewiezione do włoskiego miasta Bari. 29 września 1089 roku uroczyście poświęcił jego grobowiec w bazylice wystawionej ku jego czci papież bł. Urban II.
O popularności św. Mikołaja jeszcze dzisiaj świadczy piękny zwyczaj przebierania się ludzi za św. Mikołaja i rozdawanie dzieciom prezentów. Podobiznę Świętego opublikowano na znaczkach pocztowych w wielu krajach. Postać św. Mikołaja uwieczniło wielu malarzy
i rzeźbiarzy. Najstarszy wizerunek św. Mikołaja (z VI w.) można oglądać w jednym z kościołów Bejrutu.
Święty Mikołaj Jest patronem Grecji, Rusi, Antwerpii, Berlina, Miry, Moskwy, Nowogrodu; bednarzy, cukierników, dzieci, flisaków, jeńców, kupców, marynarzy, młynarzy, notariuszy, panien, piekarzy, pielgrzymów, piwowarów, podróżnych, rybaków, sędziów, studentów, więźniów, żeglarzy.

źródło: www.brewiarz.pl